טיפול בצמחי מרפא

יורם רוזנר - טיפול באמצעות צמחי מרפא

"המרפאים בצמחים (Medical herbalists, Phytotherapists) משלבים ידע של רפואת הצמחים המסורתית (הנרכש מתרבויות רבות ושונות) יחד עם לימוד מעמיק של מחקרים ודרכי השימוש המודרניים בצמחי המרפא, כמו גם אופן השילוב של תמציות הצמחים עם טיפולים תרופתיים קונבנציונליים.

"ברפואה ההרבליסטית וכן גם בארומתרפיה, הומאופתיה ופרחי באך – משתמשים בתמציות המופקות מכ- 20,000 צמחים. כ- 80% מאוכלוסיית העולם (בעיקר זו המתרכזת בארצות כמו סין והודו), משתמשת באופן כמעט בלעדי בתרופות צמחיות. בעשרות השנים האחרונות גובר השימוש בתמציות צמחים גם במדינות מפותחות במערב וביפן. המדינות המובילות בשימוש ובמחקר מודרני בצמחי מרפא מחקרים על צמחי מרפא מתפרסמים בעיתונות הבינלאומית ובמונוגרפים מקצועיים (מונגרף – פורמט מקובל של מחקרים על צמח בודד אחד). עד כה פורסמו מאות מונוגרפים – כולם ע"י מוסדות בינ"ל מוכרים ומוערכים: האיגוד האירופאי – ESCOP, ארגון הבריאות העולמי – WHO, הפרמקופיאה של ארצות הברית, וכן ה- Commission E הגרמני. המחקרים תורמים להבנת מנגנון הפעולה של הצמח השלם וכן של מרכיביו. מחקרים נעשים על חיות מעבדה ועל בני אדם – רובם בשיטת הסמיות הכפולה. השאיפה היא להגיע לרפואת צמחים מבוססת ומנומקת, המסוגלת להסביר את ההשפעות החיוביות, כמו גם השליליות של הצמחים, וכן את מנגנוני פעולתם.

עד כה נחקרו כ- 30,000 מינים ובודדו וזוהו כמה עשרות אלפי חומרי טבע שמקורם בצמחים. עדיין,

יש לשלב ידע מסורתי עם ידע מודרני, כולל בפיטותרפיה, כדי למצות הטוב מכל גישה. ברוח זו נמצא קלסיפיקציית צמחי מרפא על פי אנרגית הצמח, טעמו, האברים והמרידיאנים עליהם הוא משפיע, אפיון המטופל בהתאם לתורת ארבע הליחות ושלוש הדושות האיורוודיות. מאידך, קיימת חתירה, בעלת אוריינטציה מערבית ומודרנית בעיקרה, להכרת סגולות הריפוי של הצמחים, זיהוי מרכיביהם הפעילים והבנת מנגנוני פעולתם.

 חיים לין,  מתוך הפרק: "צמחי המרפא באספקלריה היסטורית" 

Call Now Button
גלילה לראש העמוד
Skip to content